Навигация по сайту

Популярные статьи

СЕО «АрселорМіттал Кривий Ріг»: «Ми взяли на себе зобов'язання інвестувати в розвиток підприємства $ 1,2 млрд»

  1. Текучка кадрів
  2. «Тримати ніс над водою»
  3. Боротьба з витратами
  4. «Чекаємо поліпшень»
  5. Зона відповідальності
  6. Інвестиційна програма ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»

Перше ексклюзивне інтерв'ю Парамжіта Калона - нового гендиректора підприємства   Рівно два місяці тому, 25 вересня, виконуючим обов'язки генерального директора найбільшого металургійного заводу України «АрселорМіттал Кривий Ріг» був призначений Парамжіт Калон Перше ексклюзивне інтерв'ю Парамжіта Калона - нового гендиректора підприємства

Рівно два місяці тому, 25 вересня, виконуючим обов'язки генерального директора найбільшого металургійного заводу України «АрселорМіттал Кривий Ріг» був призначений Парамжіт Калон. Forbes став першим виданням, якому новий директор погодився дати ексклюзивне інтерв'ю.

Калон народився, виріс і отримав першу освіту в рідній Індії - закінчив державний інженерний інститут штату Харьяна. Однак уже багато років він і його родина проживають в Канаді. Загальний стаж роботи в металургійній галузі - 21 рік. На його правій руці - витончений браслет з відполірованої легованої сталі. Як пояснив сам Калон, це знак того, що він відноситься до індійської касти «кшатріїв» - воєначальників і керівників. Так що управляти великим заводом йому, що називається, було на роду написано.

Він працював в німецькій компанії «СМС Зімаг» (колишня назва - «Маннесман Демаг»), потім в італійській «Danieli & C». Встиг попрацювати з найбільшими виробниками стали в Індії, Китаї, Тайвані, Великобританії, Франції, Італії та Росії. Протягом останніх чотирьох років був заступником гендиректора з виробництва, а в 2008-2010 роках був головою технічної адміністрації та головним керуючим по проектам і стратегії ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Практично весь час Калон доводилося долати наслідки не тільки фінансових криз, а й інфраструктурних. Через безперервний газового протистояння з Росією потрібно було шукати нових постачальників газу. Для заводу, яке споживає більше 60 млн куб. м в місяць, це непросте завдання. Потім, через військової агресії Росії, яка розгорнулася на півдні і сході України, міжнародна компанія потрапила в дуже складну ситуацію із закупівлями сировини і комплектуючих.

Крім того, значно скоротився російський ринок. За даними київських консалтингових фірм, експорт «АрселорМіттал Кривий Ріг» в Росію останні роки становив 500-800 тис. Тонн металопродукції. Сьогодні він значно впав, як трохи раніше - і експорт в країни Східної Європи. При цьому зростає конкуренція на світових ринках.

Парамжіт Калон досконально володіє ситуацією на заводі, по пам'яті називає всі необхідні показники, співвідношення, поставки та напрямки, періодично озвучуючи комерційну і стратегічну інформацію. Правда, в процесі узгодження з інтерв'ю «пішли» деякі цифри і відповіді, але не дивлячись на це, воно не втратило актуальності.

Текучка кадрів

- За останні чотири роки в «АрселорМіттал Кривий Ріг» змінилося кілька директорів. Чи не занадто часті ці зміни?

- Я б не називав це частою зміною. Для компанії такого рівня, як «АрселорМіттал Кривий Ріг», середній показник роботи топ-менеджера в 3-5 років - це нормально. Я - третій генеральний директор за останні чотири роки. Мій попередник працював тут майже три роки. Компанія «АрселорМіттал» направляє для роботи на підприємстві в Кривому Розі своїх професійних управлінців високого рівня, завдання яких - сконцентруватися на вдосконаленні виробництва найчастіше в дуже непростих обставинах.

- Як впливає зміна топ-менеджменту на такі великі підприємства?

- Якщо топ-команда керівників сильна, я не думаю, що зміна генерального директора може істотно вплинути на роботу компанії. Упевнений, зараз керівництво компанії «АрселорМіттал» прийняло правильне рішення. Вони вважали за краще не експериментувати знову і не привертати в «АрселорМіттал Кривий Ріг» людину з іншої сфери діяльності, а вибрали того, хто є вихідцем з металургійної галузі. І я вже можу говорити про успіх: виробничі і бізнес-результати за жовтень 2014 року було одними з найкращих за останні роки.

- Розкажіть про вашу освіту і попередній досвід роботи.

- Я працював в 15 країнах світу, причому в деяких з них - по кілька років. Це дало мені можливість отримати унікальний досвід і виробити інстинкт самозбереження. У «АрселорМіттал Кривий Ріг» я працюю вже шість з половиною років і, мабуть, єдиний в топ-менеджменті підприємства з таким значним терміном перебування на посаді. До того як приєднався до «АрселорМіттал», я два роки відповідав за масштабний сталеливарний проект в Росії. За освітою я інженер-механік, другу освіту - металургія.

- Вас не лякає ваша нинішня посада?

- Як людині з металургійної галузі, мені абсолютно зрозуміло все, що стосується цього бізнесу: як оцінювати його потреби і процеси, співвідносити попит і пропозиції, приймати швидкі рішення. Це серйозний виклик - нести відповідальність за роботу підприємства такого масштабу, як «АрселорМіттал Кривий Ріг». Я люблю виклики. Мій стиль - йти проти вітру.

«Тримати ніс над водою»

- Очолити підприємство, яке кілька останніх років показувало збитки, дійсно, виклик. Які основні причини збитків?

- До 2010 року на роботу «АрселорМіттал Кривий Ріг» впливали наслідки світової фінансової кризи. У 2011 році ми відзначили позитивні зміни в металургійній галузі, які допомогли підприємству досягти хороших результатів. Але в 2012 році кризова ситуація відновилася. Збутові ціни на продукцію були нижче загальних витрат, так що ми практично нічого не заробляли. У 2013 році знову почалися деякі поліпшення. Можна сказати, що ми «тримали ніс над водою», підприємство функціонувало в режимі виживання. Однак навіть в умовах «злетів і падінь» ринку ми не припиняли свої інвестиції. У 2006-2013 роках компанія інвестувала мільярди гривень у модернізацію виробництва і вдосконалення бізнес-процесів в «АрселорМіттал Кривий Ріг».

- За вашими припущеннями, які будуть фінансові результати 2014 роки?

- Краще, ніж за 2013 рік. Точні цифри не можу назвати. Четвертий квартал для нас має велике значення, сезонний фактор досить істотний. На внутрішньому ринку ми багато продати не можемо, тому що наближається зима і знижується будівельна активність. Сезонний фактор впливає і на продажу в країни СНД в зимовий період. Тому велику частку своєї металопродукції ми відправляємо на експорт. Однак тиск від присутності на експортних ринках китайського металопрокату дуже велике, і ціни падають - це вплине на наші результати за 2014 рік.

- «АрселорМіттал Кривий Ріг» - один з найбільших експортерів. На яких ринках ви отримуєте більший дохід від продажу своєї продукції - Європи чи Азії?

- Зараз близько 75% продукції заводу йде на експорт. З цих 75% більша частина направляється в регіон Близького Сходу, який є нашим традиційним ринком.

- Наскільки знизилися обсяги продажів на російському ринку?

- В середньому наші обсяги продажів в Росії стали нижче на 25-30% (за даними попередніх років, мова йде про сотні тисяч тонн. - Forbes). Є ризик того, що Євразійська економічна комісія може ввести антимонопольні мита на українську продукцію. Якщо це станеться, то наш збут в Росію ще зменшиться. Однак в даний момент дуже швидко відбувається девальвація рубля, а так як наші продажі в Росії здійснюються в рублях, то, можливо, збереження обсягів поставок на цей ринок буде дуже складним.

- Ви вже думали, за рахунок чого будете компенсувати його втрату?

- Думаю, переважно за рахунок експорту на близькосхідні ринки. (Відповідь була значно скорочений при узгодженні. - Forbes)

- Після вступу в повну силу угоди України з ЄС чи бачите ви для себе якусь вигоду? Зростуть чи поставки в ЄС?

- Так, ми очікуємо, що це дасть нам можливість реалізовувати більше нашої продукції в Європі. Безсумнівно, поставки зростуть в порівнянні з нинішнім рівнем. Раніше «АрселорМіттал Кривий Ріг» багато продавав в Європу, але після кризи обсяги продажів упали. Зараз в Європі знову підвищується попит, і, відповідно, зростають обсяги. Ми вже наблизилися до рівня 20-25 тис. Тонн металопродукції на місяць.

- Яка логістика експорту продукції «АрселорМіттал Кривий Ріг»? Чи не збираєтеся якось розширювати логістичні схеми?

- Основну частину своєї продукції ми поставляємо через Миколаївський порт, де в своєму розпорядженні власний вантажним терміналом. Решта поставки йдуть через порт «Октябрьск» і Одесу. Поки не плануємо змінювати логістичний ланцюжок.

Боротьба з витратами

- У радянські часи «Криворіжсталь» мала найбільші потужності в Європі. Наскільки сьогодні завод відповідає європейським металургійним заводам?

- «АрселорМіттал Кривий Ріг» залишається найбільшим гірничо-металургійним підприємством в Європі і в десятці найбільших підприємств групи «АрселорМіттал». Але зараз ми не можемо працювати з тією потужністю, на яку свого часу завод проектувався, рівень зносу обладнання є високим. Ми проводимо масштабну модернізацію, щоб наблизити «АрселорМіттал Кривий Ріг» до сучасних європейських норм.

- Скільки інвестицій ви плануєте вкласти?

- В даний час ми взяли на себе зобов'язання інвестувати в розвиток «АрселорМіттал Кривий Ріг» $ 1,2 млрд. Інвестиційні проекти вже впроваджуються, і, починаючи з наступного року, ми будемо по черзі їх завершувати і запускати аж до 2019 року. Сподіваюся, в 2019 році ми побачимо, що завдяки масштабним інвестиціям «АрселорМіттал Кривий Ріг» - це вже зовсім інше підприємство за рівнем модернізації та розвитку. (Інвестиційні проекти «АрселорМіттал Кривий Ріг» - див. Довідку Forbes.)

- Чого ви перш за все чекаєте від цих проектів?

- Всі проекти, перш за все, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища і скорочення виробничих витрат. До 2019 року ми зможемо скоротити виробничі витрати на 20%. Перші результати можна буде відчути вже в наступному році. Але наша найближча мета - знизити витрати природного газу на 50% до 2016 року.

- Сьогодні «АрселорМіттал Кривий Ріг» здійснює прямі закупівлі європейського газу в обхід НАК «Нафтогаз України». Наскільки це вигідно, і як довго це може тривати?

Відповідь був видалений при узгодженні. - Forbes.

- Що ще, крім газу, ви змушені сьогодні імпортувати?

- Вугілля, кокс і запчастини. (Відповідь була значно скорочений при узгодженні. - Forbes)

- Як постачальникам вдалося налагодити поставки з Донецька?

Відповідь був видалений при узгодженні. - Forbes.

«Чекаємо поліпшень»

- Яких змін чекаєте від оновленої української влади? Яких економічних кроків для спрощення ведення бізнесу?

- Українські політики повинні чітко позиціонувати себе як реформатори. Є дуже багато напрямків в українському бізнесі, які гостро потребують реформ. Наприклад, у всіх розвинених країнах діють більш спрощені процедури в отриманні адміністративних послуг. Це стосується всіляких дозволів, ліцензій, сертифікатів. Такі документи повинні видаватися активніше. Завдяки спрощень процедур будь-які інвестиції будуть швидше і легше заходити в Україну.

- А в фінансовому та податковому блоці?

- Зараз ситуація поліпшується. Прогрес йде. Безумовно, чим менше бар'єрів, тим краще для бізнесу.

- Сьогодні в Україні є проблеми з поверненням ПДВ? Які ви вживаєте кроки для вирішення цієї проблеми?

- Повернення підприємству поточного ПДВ відбувається в автоматичному режимі. Повернення простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ, накопиченої в попередні роки, здійснюється за допомогою інших інструментів, зокрема, у вигляді ПДВ-облігацій.

- Чи готові ви отримувати ПДВ-облігації замість живих грошей?

- Це прийнятно для погашення простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ. Ми розуміємо, що це єдиний реалістичний варіант отримати прострочену заборгованість. Зараз розробляються механізми повернення підприємству решти заборгованості по відшкодуванню ПДВ. Упевнений, що незабаром ця проблема буде вирішена.

Зона відповідальності

- У вас періодично виникали конфлікти з персоналом, з профспілками через скорочення, як зараз йдуть справи?

- Через тиждень після того, як я був призначений на посаду генерального директора, всі розбіжності з профспілками були дозволені. Зараз ми підтримуємо нормальні взаємини з усіма нашими зацікавленими сторонами.

- Як ви вважаєте, штат підприємства був дуже сильно роздутий?

- Це спадщина радянських часів. Ієрархія рівнів управління на підприємстві не відповідала міжнародним структурам, в результаті чого ми прийшли до деяких організаційних змін. На сьогоднішній день «АрселорМіттал Кривий Ріг» займає лідерські позиції за рівнем заробітної плати в гірничо-металургійній галузі України, і в той же час має один з найгірших показників по продуктивності праці.

Нагадаю, світовий мінімальний стандарт говорить про те, що 1000 тонн сталі повинна проводитися одним співробітником. Зараз на нашому підприємстві співвідношення таке, що на одного співробітника припадає всього лише 275 тонн сталі, тобто продуктивність праці менше в чотири рази. Ми не можемо бути винятком, отже, нам необхідно покращувати продуктивність, тобто кількість тонн сталі на одиницю персоналу.

- Ви відразу на ринку шукаєте потрібних фахівців або проводите курси підвищення кваліфікації?

- Будучи великою промисловою групою, компанія «АрселорМіттал» надає різні можливості для навчання і підвищення кваліфікації працівників - локально і на міжнародному рівні. Щороку проводиться не менше 15 KMP - курсів з управління знаннями, які компанія організовує в Європі, Канаді, США, Південній Африці. Ми часто направляємо туди своїх експертів для підвищення їх знань і обміну досвідом з колегами.

Також у нас є профільні освітні програми в корпоративному Університеті «АрселорМіттал». Цієї осені філія корпоративного Університету був відкритий в Кривому Розі. В структуру Університету «АрселорМіттал» в Україні входить вісім функціональних Академій і Навчальний центр робітничих професій. Також ми створили на підприємстві Школу майстрів, завдяки якій вже навчили понад 500 майстрів, розвиваючи таким чином лідерів середньої ланки. Ми забезпечуємо розвиток і навчання для своїх співробітників, що в результаті сприяє підвищенню ефективності роботи всього підприємства.

- Які соціальні зобов'язання, відповідальність компанія несе перед містом Кривий Ріг? Крім того, що підприємство надає роботу тисячам городян ...

- Я впевнений, що необхідно сприяти розвиткові того регіону, де працює твоя компанія. Це актуально для будь-якого підприємства «АрселорМіттал» по всьому світу. Нагадаю, довгий час «АрселорМіттал Кривий Ріг» залишалося одним з небагатьох підприємств в Україні, яке здійснювало будівництво і безкоштовне надання житла для своїх співробітників.

У Кривому Розі ми традиційно фінансуємо міські соціальні проекти: будівництво та ремонти доріг, мереж зовнішнього освітлення, розвиток громадського транспорту. В цьому році ми також взяли на себе зобов'язання поліпшити стан скверу в одному з центральних районів Кривого Рогу, де будуть висаджені дерева, встановлені нові лавки та обладнана Wi-Fi зона.

Крім того, ми прийняли рішення за рахунок компанії з січня 2015 року розпочати навчання 800 дітей наших працівників: 500 з них навчатимуться англійської мови та 300 - комп'ютерних технологій. Якщо ми виявимо особливі таланти у кого-небудь з цих дітей, ми безумовно поведемо їх за собою.

- Чи беруть участь співробітники комбінату в бойових діях в зоні АТО? Чи допомагаєте ви вимушеним переселенцям?

- У рамках мобілізації призвано понад 280 наших співробітників. Дев'ять працівників «АрселорМіттал Кривий Ріг» загинули в зоні бойових дій на сході України. Зараз все працівники підприємства активно об'єднують свої зусилля, щоб підтримувати сім'ї мобілізованих колег. Напередодні зими «АрселорМіттал Кривий Ріг» надав всім нашим мобілізованим працівникам комплекти теплого одягу та медичні аптечки. Крім того, в жовтні почав свою роботу Благодійний Фонд «АрселорМіттал Кривий Ріг», який ми створили для підтримки сімей працівників підприємства, які загинули або поранених в ході бойових дій. Початковий внесок в Благодійний Фонд з боку підприємства склав 250 000 гривен, і наші працівники продовжують перераховувати кошти.

Також «АрселорМіттал Кривий Ріг» надає допомогу вимушеним переселенцям, які постраждали від військового конфлікту. З червня 2014 роки ми на постійній основі надаємо санаторій-профілакторій підприємства для розміщення біженців з Донецької та Луганської областей. Крім того, влітку 2014 роки діти зі східних регіонів України відпочивали разом з дітьми наших працівників в дитячому оздоровчому таборі підприємства.

- Ви могли припустити, що вам доведеться працювати в країні, проти якої найближчий сусід розв'яже війну?

- Ніколи. Я тут іноземець, але я знайомий з дуже багатьма людьми, родинні зв'язки яких тісно переплетені між двома країнами. Ми припускали, що ситуація досягне певного рівня і заспокоїться, але не очікували рівня збройного конфлікту.

Довідка Forbes

Інвестиційна програма ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»

Об'єкти інвестиційної програми:

Конвертерний цех - будівництво системи первинного охолодження і очищення газів конвертерного цеху (з дожигом СО і впровадженням автоматизованої системи екологічного моніторингу).

Коксохімічне виробництво - реконструкція коксових батарей №5 і №6.

Доменна піч №6 - реконструкція доменної печі з впровадженням природоохоронних заходів:

  • будівництво установки очищення газу від ливарного двору;
  • реконструкція установки очищення газу від підбункерного приміщення;
  • впровадження автоматизованої системи екологічного моніторингу викидів.

Доменна піч №9 - будівництво комплексу з приготування і вдування пиловугільного палива.

Агломераційні цеху - реконструкція і модернізація.

Серед найбільших інвестиційних проектів, раніше впроваджених на підприємстві:

  • реконструкція об'єктів комплексу коксових батарей №3, №4 ($ 100 млн);
  • капітальний ремонт доменної печі №8 ($ 127 млн);
  • модернізація повітрерозподільчої установки кисневого виробництва енергетичного департаменту ($ 22 млн);
  • будівництво машини безперервного лиття заготовок і печі-ковша ($ 120 млн).

У 2006-2013 роках обсяг інвестицій компанії «АрселорМіттал» в розвиток ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» перевищив 19 млрд гривень.

Офіційний сайт: http://forbes.ua/business/

Чи не занадто часті ці зміни?
Як впливає зміна топ-менеджменту на такі великі підприємства?
Вас не лякає ваша нинішня посада?
Які основні причини збитків?
За вашими припущеннями, які будуть фінансові результати 2014 роки?
На яких ринках ви отримуєте більший дохід від продажу своєї продукції - Європи чи Азії?
Наскільки знизилися обсяги продажів на російському ринку?
Ви вже думали, за рахунок чого будете компенсувати його втрату?
Зростуть чи поставки в ЄС?
Яка логістика експорту продукції «АрселорМіттал Кривий Ріг»?